Cigeľ je menšia hornonitrianska obec s vyše 1000 obyvateľmi, ktorá leží na úpätí pohoria Vtáčnik. Vďaka umiestneniu v hornatej časti krajiny je východiskovým bodom viacerých obľúbených turistických trás (Veľký Grič, Malý Grič, Biely kameň) a cyklotrás; nad obcou sa nachádza aj známy osvetlený a zasnežovaný lyžiarsky vlek s dĺžkou 800 m. Cigeľ je známy aj banskou históriou, neďaleko obce sa nachádza Hornonitriansky banský skanzen.
V roku 2005 vedenie obce rozhodlo, že Cigeľ si zaslúži celkovú revitalizáciu, obnovu a hlbšie začlenenie do turistického ruchu, na základe čoho sme vypracovali rozsiahly projekt pre celkovo 12 stavebných objektov – od rekonštrukcie zábradlí až po kompletnú prestavbu starej školy na turisticko-informačné centrum.
Situačný plán s vyznačením všetkých rekonštruovaných a dostavovaných objektov si môžete stiahnuť vo väčšom rozlíšení vo formáte PDF.
Vo všetkých stavbách boli navrhnuté prírodné materiály dostupné z miestnych zdrojov – a to hlavne kameň z miestneho kameňolomu.
Hoci projekt z finančných dôvodov nakoniec nebol realizovaný, rozhodli sme sa ukázať jeho obsah, čím možno prinesieme inšpiráciu pre iné obce a mestá – a ukážeme, čo všetko je možné meniť a rekonštruovať v zdanlivo jednoduchých verejných priestoroch tak, aby sa posilnil turistický ruch a komfort života stálych obyvateľov.
Objekt nachádzajúci sa v druhej tretine hlavného cestného ťahu cez obec Cigeľ pôvodne slúžil ako knižnica a sklad.
Cieľom návrhu rekonštrukcie objektu na moderné turisticko-informačné centrum bolo rozvinúť a podporiť turistický ruch v okolí.
V objekte bol navrhnutý jeden služobný byt, obchodný priestor, informačné stredisko a dva ďalšie byty v podkroví. Rekonštrukcia objektu je riešená v duchu ľudovej architektúry, s využitím prírodných materiálov.
V obci bolo navrhnuté nahradenie dvoch autobusových zastávok slúžiacich pre medzimestskú autobusovú dopravu novými, modernejšími konštrukciami. Nejedná sa však len o jednoduché prístrešky, ale o zaujímavé celky pozostávajúce z prestrešených častí, kamenných oporných múrov, ako aj nových spevnených plôch v okolí zastávok.
Návrh rekonštrukcie parku pozostával nie len z novej výsadby a úpravy spevnených plôch, ale najmä z vytvorenia nového hodnotného priestoru využiteľného na oddych miestnych obyvateľov, ako aj turistov. Centrom parku sa mal stať altánok so sedením, obklopený viacerými kamennými opornými múrmi, ktoré vytvárajú zaujímavé výškové členenie priľahlého terénu.
Navrhovaná rekonštrukcia sa týkala mostov, ktoré sa tiahnu pozdĺž celej obce a bezprostredne vplývajú na architektúru centrálneho cestného ťahu. V projekte bola riešená povrchová úprava mostov a ich zábradlia.
Banské využitie blízkeho okolia sa premietlo aj do samotnej obce, kde sa v extraviláne nachádza stará štôlňa, známa pod názvom „Južná III“. Jej sprevádzkovanie pre turistickú verejnosť by bolo prínosom pre okolitý región.
V projekte sa počítalo s odstránením staršieho nevhodného prestrešenia, s úpravou vstupu, doplnením informačného panelu, obslužného stánku a oporných múrikov.
Tak ako ostatné objekty, aj informačná tabuľa pri hlavnej cestnej komunikácii bola poňatá menej tradične – a namiesto klasického prekrytia tabule bol navrhnutý kamenný oporný múr s náznakom prestrešenia a osadenými informačnými prvkami.
Z dôvodu obnovy infraštruktúry obce bola navrhnutá rekonštrukcia chodníkov v celkovej dĺžke takmer 250 metrov, pričom bol riešený aj systém odvodnenia.
Pozdĺž hlavnej komunikácie preteká obcou potok Ciglianka. Na niektorých miestach je od komunikácie oddelený oporným múrom so zábradlím z kamenných pilierov a oceľových tyčových prvkov. V rámci rekonštrukcie bola navrhnutá úprava zábradlí tak, aby korešpondovali s navrhovanou architektúrou turisticko-informačného centra a ďalších riešených objektov.
V obci sú na verejných miestach umiestnené celkovo 4 studne. Hlavným dôvodom návrhu ich rekonštrukcie bolo dotvorenie architektúry obce a pripomenutie tradičného vidieckeho života. V rámci opravy bolo navrhnuté opláštenie skruží kamenným múrikom a prestrešenie drevenou konštrukciou a keramickou krytinou.
Z dôvodu prevádzky lyžiarskeho strediska, ako aj z dôvodu turistického ruchu v jeho okolí, bolo potrebné zabezpečiť sociálne zariadenia pre návštevníkov v blízkosti nástupnej plochy lyžiarskeho vleku. Jedná sa o jednopodlažný objekt so sedlovou strechou a terasou, opláštený moderným titánzinkovým obkladom.
Keďže opevnenie brehov a dna potoka Ciglianka je v pokročilom štádiu deštrukcie, bolo potrebné navrhnúť opravu a reguláciu časti toku.
Jestvujúca komunikácia k športovému areálu obce bola v dezolátnom stave, preto projekt riešil aj kompletnú opravu tejto komunikácie, ktorá prispeje k skvalitneniu služieb športového areálu.