V prvom rade je potrebné si uvedomiť, aký druh stavby bude investor realizovať. Od toho závisí, aký typ povolenia je z hľadiska stavebného zákona nutné vybaviť. Jednotlivé typy povoľovacieho procesu majú zákonom stanovené lehoty a od toho sa odvíja aj dĺžka vybavenia potrebných povolení.
Stavebný zákon č. 50/1976 Zb. rozlišuje tri druhy stavieb (drobné stavby, jednoduché stavby a všeobecné stavby) a podľa tohto delenia predpisuje typ konania/povolenia (ohlásenie drobnej stavby alebo stavebných úprav, územné konanie, stavebné konanie, prípadne zlúčené územné a stavebné konanie).
Drobné stavby zvyčajne majú len doplnkovú funkciu pre hlavnú stavbu a nemôžu podstatne ovplyvniť životné prostredie. Postačuje ohlásenie stavebnému úradu.
Pri jednoduchých stavbách sa vyžaduje územné aj stavebné povolenie, existuje pri nich však možnosť zlúčenia územného a stavebného konania. Zlúčenie územného a stavebného konania je možné v tom prípade, ak podmienky umiestnenia stavby sú jednoznačné vzhľadom na pomery v území, to znamená, že idete stavať na pozemku, ktorý bol v územnom pláne obce (zóny) schválený na individuálnu bytovú výstavbu. V tomto prípade môže stavebník podať ihneď žiadosť na zlúčené územné a stavebné konanie.
Pri všeobecných stavbách treba žiadať o územné rozhodnutie aj o stavebné povolenie zvlášť. Konanie o stavebné povolenie môže byť začaté až po právoplatnom vydaní územného rozhodnutia.
Projekt rodinného domu, ktorý sa predkladá k stavebnému konaniu (projekt stavby), má minimálne obsah, ktorý predpisuje vyhláška č. 453/2000 Z. z. Pri rodinnom dome, ktorý je jednoduchou stavbou, môže byť po prerokovaní so stavebným úradom v jednotlivých prípadoch rozsah a obsah projektovej dokumentácie primerane obmedzený.
Projekt sa dá vypracovať v jednom alebo viacerých stupňoch. V prvom stupni dokumentácie (pre stavebný úrad) stačí obsahovo splniť minimálne požiadavky na splnenie vyhlášky. Takýto projekt rodinného domu však nemusí postačovať na uskutočnenie (realizáciu) stavby.
Projekt RD je výhodné vypracovať v dvoch stupňoch, ak
Projekt RD je výhodné vypracovať v jednom stupni, ak
Obsah projektu na uskutočnenie stavby odporúčajú odborové organizácie (SKA, SKSI), ale konkrétny obsah by mal byť dohodnutý medzi projektantom a klientom, pretože nie každý klient potrebuje na uskutočnenie rodinného domu to isté.
Spravidla je však pre uskutočnenie RD potrebné v druhom stupni projektu stavby: